بهبود هضم از فواید فیبر برای سلامتی است. این ماده مغذی رشد باکتری های مفید روده را بهبود بخشیده و حفظ تعادل باکتری ها به هضم بهتر، سلامتی سیستم ایمنی و متابولیسم بدن کمک می کند.

به علاوه مصرف فیبر باعث تنظیم حرکات روده شده و به درمان یبوست کمک می کند. نتایج یک مطالعه 2 هفته ای نشان داد افرادی که روزانه 5 گرم فیبر اضافی غلات کامل مصرف می کنند نسبت به سایرین کمتر دچار یبوست و باد می شوند.

قند خون را کنترل می کند

سمولینا به دلیل منیزیم و فیبر فراوان کنترل قند خون را بهبود بخشیده و خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و بیماری قلبی را کاهش می دهد.

منیزیم با افزایش پاسخ سلول ها به انسولین، قند خون را کنترل کرده و طبق مطالعات انجام شده، رژیم های غذایی سرشار از منیزیم خطر ابتلا به دیابت را تا 14 درصد کاهش می دهند.

فیبر نیز از دیگر مواد مغذی ضروری برای کنترل قند خون است. فیبر جذب کربوهیدرات ها در جریان خون را کاهش می دهد و به تنظیم قند خون بعد از وعده غذایی کمک می کند، همچنین می تواند سطح قند خون ناشتا در افراد مبتلا به دیابت را کاهش دهد.

به علاوه رژیم های غنی از فیبر به کاهش 5 درصدی سطح هموگلوبین A1c – قند خون میانگین سه ماهه – در افراد مبتلا به دیابت کمک می کنند.

منبع غنی آهن است

آهن یکی از مواد معدنی ضروری در بدن است که نقش مهمی در عملکرد درست بدن ایفا می کند که از آن جمله می توان به اکسیژن رسانی به اندام های مختلف از طریق جریان خون، سنتز دی ان ای، رشد و نمو بدن و تقویت سیستم ایمنی بدن اشاره کرد.

سمولینا منبع خوب آهن است و هر 3/1 فنجان سمولینا غنی شده نپخته حدود 13 درصد نیاز روزانه بدن به این ماده معدنی را تامین می کند.

بدن ما بدون آهن قادر به تولید کافی گلبول های قرمز خون نبوده و خطر ابتلا به کم خونی ناشی از فقر آهن افزایش پیدا می کند. کمبود آهن از شایع ترین کمبود مواد مغذی در سراسر جهان است و افزایش مصرف غذاهای حاوی آهن خطر ابتلا به این عوارض را کاهش می دهد.

هرچند سمولینا مانند دیگر گیاهان حاوی آهن “غیر هم” می باشد که به خوبی آهن “هم” موجود در محصولات حیوانی همچون گوشت، مرغ و ماهی جذب نمی شود.

خوشبختانه مصرف غذاهای سرشار از ویتامین C مانند مرکبات، توت ها و گوجه فرنگی ها در کنار سمولینا می تواند جذب آب “غیر هم” را افزایش خواهد داد.